بهبودى یافتن استفاده جنگنده ایرانی سلاح ایرانی

بهبودى یافتن: استفاده جنگنده ایرانی سلاح ایرانی وزارت دفاع سپاه تانک ایرانی

گت بلاگز اخبار بین الملل دوری ترکیه از آمریکا، آنکارا را به سوی کشور عزیزمان ایران و روسیه سوق می‌دهد / ان بی سی نیوز

ان بی سی نیوز در مطلبی، تنش‌ها در روابط ترکیه و آمریکا و احتمال نزدیک شدن این کشور به کشور عزیزمان ایران و روسیه را بررسی کرد.

دوری ترکیه از آمریکا، آنکارا را به سوی کشور عزیزمان ایران و روسیه سوق می‌دهد / ان بی سی نیوز

ان بی سی نیوز: دوری ترکیه از آمریکا، آنکارا را به سوی کشور عزیزمان ایران و روسیه سوق می دهد

عبارات مهم : ایران

ان بی سی نیوز در مطلبی، تنش ها در روابط ترکیه و آمریکا و احتمال نزدیک شدن این کشور به کشور عزیزمان ایران و روسیه را بررسی کرد.

به گزارش گروه تحریریه سایت به نقل از ان بی سی نیوز، روابط میان ترکیه و آمریکا به باعث حمایت واشنگتن از گروه های کُرد دچار تنش های تازه ای شده است هست. دولت ترکیه، این گروه ها را تروریست خطاب می کند.

دوری ترکیه از آمریکا، آنکارا را به سوی کشور عزیزمان ایران و روسیه سوق می‌دهد / ان بی سی نیوز

تحلیلگران هشدار می دهند این بحران در حال دور کردن ترکیه، متحد دیرینه آمریکا و دومین نیروی نظامی بزرگ در ناتو، از غرب و نزدیک کردن آن به کشور عزیزمان ایران و روسیه است.

حمایت آمریکا از گروه موسوم به نیروهای دموکراتیک سوریه که از جانب گروه «ی پ گ» هدایت می شود، خشم مقامات ترکیه را برانگیخته هست. ناظران هشدار می دهند نیروهای ترکیه ای آماده گذر از مرزهای سوریه و استقرار در این کشور همسایه هستند.

ان بی سی نیوز در مطلبی، تنش‌ها در روابط ترکیه و آمریکا و احتمال نزدیک شدن این کشور به کشور عزیزمان ایران و روسیه را بررسی کرد.

بکر بوزداغ، معاون نخست وزیر ترکیه روز چهارشنبه گفت: «نباید انتظار داشت ترکیه بیش از این صبور باشد». رجب طیب اردوغان، مدیر جمهور ترکیه نیز نسبت به حمله به منطقه عفرین در شمال غربی سوریه، که نیروهای کُرد کنترل آن را به دست گرفته اند، هشدار داده است.

ترکیه گروه ی پ گ را شاخه ای از گروه جدایی طلب پ ک ک می داند. آمریکا این گروه را که از سال ۱۹۸۴ در حال مبارزه مسلحانه با دولت ترکیه بوده هست، تروریستی می داند. در پی این درگیری ها در ۳ دهه گذشته، دست کم ۳۵ هزار نفر جان خود را از دست داده اند. با این که نزدیک به یک پنجم جمعیت ترکیه را کُردها تشکیل می دهند، ترکیه گروه پ ک ک و کارها آن را ترساندن بزرگی جهت خود می داند.

یک تحلیلگر ترکیه ای در این باره گفت: «آمریکا به طور مستقیم در حال تحویل تسلیحات به گروهی است که قصد نهایی آن، شکست داعش نیست؛ بلکه رویای نهایی این گروه، جدایی کُردهاست».

دوری ترکیه از آمریکا، آنکارا را به سوی کشور عزیزمان ایران و روسیه سوق می‌دهد / ان بی سی نیوز

فادی هاکورا، کارشناس پرسشها ترکیه در یک اتاق فکر انگلیسی، گفت همچنان «تفاوت های بسیاری در نحوه فکر» مقامات ترکیه ای و آمریکایی وجود دارد. وی گفت: «آمریکا در حال ارائه حمایت های تسلیحاتی به گروهی از کُردهاست که با پ ک ک ارتباط دارد. پ ک ک گروهی جدایی طلب است که جهت رسیدن به اهداف خود، از خشونت استفاده می کند. به طور طبیعی، ترکیه نیز دلواپس خواهد شد گروهی که با پ ک ک ارتباط دارد، در حال به دست آوردن کنترل بخش هایی از شمال سوریه باشد». هاکورا افزود همانگونه که روابط ترکیه با آمریکا رو به سردی می گراید، آنکارا به رقبای واشنگتن نزدیک می شود. وی همچنینگفت: «تردیدی وجود ندارد که کم کردن روابط ترکیه با آمریکا، این کشور را به آغوش روسیه و کشور عزیزمان ایران سوق می دهد».

در سال گذشته میلادی، آنکارا اعلام کرد سامانه دفاع هوایی اس-۴۰۰ را از روسیه خریداری کرده است.

ان بی سی نیوز در مطلبی، تنش‌ها در روابط ترکیه و آمریکا و احتمال نزدیک شدن این کشور به کشور عزیزمان ایران و روسیه را بررسی کرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری آناتولی، روز پنجشنبه، ترکیه اعلام کرد مدیر ستاد یکسان ارتش این کشور جهت مشورت پیش از انجام یک حمله احتمالی در سوریه، به روسیه سفر کرده است.

نیروهای ترکیه ای نزدیک به سه ماه است که در استان ادلب سوریه مستقر شده است اند. این اقدام هنگامی صورت گرفت که توافقی میان ایران، روسیه و ترکیه مبنی بر کم کردن درگیری ها میان نیروهای دولتی سوریه و شورشیان حاصل شد.

دوری ترکیه از آمریکا، آنکارا را به سوی کشور عزیزمان ایران و روسیه سوق می‌دهد / ان بی سی نیوز

در این میان، به نظر می رسد رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، شب چهارشنبه در تلاش جهت برطرف نگرانی های مقامات ترکیه بوده هست. تیلرسون در اظهاراتی گفت: «ما به هیچ وجه قصد نداریم نیروی امنیتی مرزی ایجاد کنیم. ما در حال تلاش جهت حصول اطمینان از این هستیم که عنصرهای محلی امنیت مناطق آزاد شده است را تامین می کنند». با این حال، پیش تر اعلام شده است بود ائتلاف آمریکایی قصد دارد یک نیروی مرزی متشکل از ۳۰ هزار نیرو ایجاد کند که گروه ی پ گ نیز در آن نقش خواهد داشت. تیلرسون گفت مسئله نیروهای مرزی «اشتباه شرح داده شده است است». وی در بازگشت به واشنگتن بعد از شرکت در یک نشست راجع به کره شمالی در کانادا به خبرنگاران مدعی شد: «داعش همچنان در حال حمله به بخش هایی در شمال غربی سوریه است … به این ترتیب این تنها آموزش زیاد و تلاش جهت جلوگیری از خروج نیروهای داعش از مسیرهای فرار آن هاست». با این حال، این بیانات تیلرسون، از نگرانی های مقامات ترکیه ای نکاسته است.

بینالی ییلدریم، نخست وزیر ترکیه، روز پنجشنبه گفت: «متاسفانه کارها متحد ما در ناتو (آمریکا) در سوریه اشتباه و مخالف روح اتحاد ماست». وی افزود: «آمریکا باید تردیدها راجع به آینده این منطقه را حل کند و موضع خود در قبال صلح و اصلاح روابط با ترکیه عوض کردن دهد».

با این حال، یک تحلیلگر پرسشها ترکیه افزود در نهایت، تفاوتی وجود ندارد که نیروهای کُرد که آمریکا از آن ها پشتیبانی می کند قصد ایجاد نیروهای مرزی دارند یا خیر. به باور این تحلیلگر، شرایط کنونی احساس خیانت واشنگتن به آنکارا را در ترکیه شدت یافتن کرده هست. وی گفت: «مشکل اینجاست که مبارزه علیه داعش وارد مرحله جدیدی شده است است: ارتش آمریکا میل به به استقرار بلندمدت یک نیروی نظامی در سوریه دارد و آموزش دادن به گروه ی پ گ، چالشی اساسی جهت ترکیه به شمار می رود».

واژه های کلیدی: ایران | ترکیه | روسیه | سوریه | آمریکا | آنکارا | آمریکایی | نیروهای داعش

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz